Kai prieš kelerius metus svarstėme, ką nuspręsti dėl kepyklose naudojamo aliejaus perdirbimo, mūsų keliai susitiko su „Biomotorais“. Baltijos šalyse pirmaujanti naudoto kepimo aliejaus surinkimo ir tvarkymo įmonė greitai išsprendė dilemas – pasiūlė surinkti aliejų ir paversti žaliava biokurui gaminti. Dabar skaičiuojame trejus draugystės metus. Pasikalbėjome su direktoriumi Donatu Karanausku ir norime papasakoti, kaip gimė jų idėja vykdyti tvarią veiklą ir kodėl verta tapti jos dalimi.

Idėjos transformacija

Išgirdus prieš 18 metų kurtus „Biomotorų“ planus, susidaro nišinės idėjos įspūdis. Štai ką pasakoja D. Karanauskas. „Pirminė idėja buvo sukurti transporto priemonių įrangą, kuri leistų joms važiuoti naudojant ne įprastus degalus, o naudotą kepimo aliejų. Šiam tikslui pasiekti mums reikėjo pradėti naudoto kepimo aliejaus surinkimo veiklą. Vėliau, tobulėjant technologijoms, viskas apsivertė – atsisakėme įrangos pardavimo veiklos ir susikoncentravome tik į surinkimą. Pamažu augome, plėtėmės ir taip 2021 m. pradėjome dirbti visose trijose Baltijos šalyse“, – dalijasi D. Karanauskas. Bendrovės veiklos kryptį paskatino keisti ne tik naujos technologijos, bet ir konkurencinė aplinka. 2006 m. ji buvo neaktyvi, nes atliekas rūšiuoti Lietuvoje dar buvo neįprasta. Partneriai pasakoja, kad kavinės, restoranai ir kitos maisto gamybos ar viešojo maitinimo įstaigos neturėjo partnerių, kurie surinktų naudotą aliejų. Pasiteiravę, kur verslininkai jį dėdavo, nustebome, kad jį su maisto atliekomis pildavo į kanalizaciją, o tam tikri entuziastai – net į mašinos baką. Taigi „Biomotorai“ tapo pirmąja įmone Lietuvoje, pasiūliusia naudotą aliejų tvarkyti tvariai ir tikslingai. Nepaisant to, D. Karanauskas atsimena, kad kai kurios viešos ir privačios maitinimo įstaigos vis tiek jautė poreikį susikaupusį aliejų tvarkyti atskirai, o prie paslaugos pasiūlius dar papildomų naudų, susidomėjimas augo greitai. „Reikalavimas biologiškai skaidžias atliekas tvarkyti atskirai įtvirtintas teisiškai, bet už tai atliekų tvarkytojams reikėjo mokėti. O mes padarėme atvirkščiai: už atskirai surūšiuotas naudoto kepimo aliejaus atliekas įmonėms mokėjome patys. Taip klientai gavo dvigubą naudą – tvarų sprendimą ir galimybę kompensuoti savo išlaidas. Toks bendradarbiavimo mechanizmas veikia iki šiol“, – pranašumais dalijasi „Biomotorų“ vadovas.

Priežastys pasirūpinti naudotu aliejumi

Karanauskas sako, kad aliejus, kaip ir kitos gamyboje naudojamos medžiagos, privalo būti rūšiuojamos ir perdirbamos. Vien naudoto aliejaus surinkimas padeda suvaldyti nemažai rizikų. Pavyzdžiui, jei nedeginamas, aliejus neišskiria į orą toksinių medžiagų; jei neišpilamas į aplinką, jis neužteršia vandens telkinių ir netrikdo ekosistemų; jei nepatenka į nuotekų sistemas, neužkemša vamzdynų ir nepatenka į aplinką.Be teorijos, verta atkreipti dėmesį ir į skaičius. „Biržų duona“ su „Biomotorais“ draugauja nuo 2021 m. Per šį laiką partneriai mums padėjo surinkti 30 tonų naudoto kepimo aliejaus, taigi sutaupėme per 82 tūkst. kg CO2. Negana to, iš jų paruoštos žaliavos buvo pagaminta daugiau kaip 30 tonų biodyzelino. Perskaitėte teisingai – kepimui naudotą ir surinktą aliejų „Biomotorai“ transformuoja į biodyzelinui reikalingą žaliavą ir ją perduoda biodegalų gamintojams. Pasirodo, kad vien Lietuvoje į kiekvieną dyzelio litrą įmaišyta ne mažiau nei 7 % biodyzelino.

Naudotam aliejui – minimalūs reikalavimai

Jau išsiaiškinome, kad „Biomotorų“ surinktas ir perdirbtas aliejus virsta tvaria biomase pažangiems biodegalams gaminti. Gera žinia, kad perdirbti tinka tiek augalinės, tiek gyvūninės kilmės riebalai. „Vienintelis svarbus aspektas, kad kepimo aliejus nebūtų sąveikavęs su cheminėmis medžiagomis, t. y. agresyviais plovikliais ir kt. Pageidaujame, kad nebūtų priemaišų ir vandens, bet jei taip atsitiko, turime tai pašalinančias technologijas, – apie žemus reikalavimus naudotam aliejui pasakojo bendrovės savininkas ir pridūrė: – Užtikrinus žaliavos kokybę ne mažiau svarbu, kad mūsų veikla atitiktų galiojantį vietinį teisinį reguliavimą ir tarptautinius ISCC sertifikavimo sistemos standartus.“ Iš „Biržų duonos“ perspektyvos naudoto aliejaus surinkimo procesas skamba kur kas paprasčiau. Mes jį kaupiame specialioje taroje, o „Biomotorai“ reguliariai atvyksta paimti. Jei aliejų sukaupiame greičiau, susisiekiame su partneriais ir greitai sutariame naują atvykimo laiką.

Jungianti pagarba gamtai

Bendros vertybės su partneriais mums padeda siekti užsibrėžtų tikslų. Jos neabejotinai susijusios su kokybe, pagarba, bendradarbiavimu ir, svarbiausia, atsakomybe. Tvarių sprendimų kepykloje ieškome kasdien, o mūsų tvarumo principus suprantantys ir vertinantys partneriai padeda juos rasti. „Biomotorai“ rūpinasi aiškia ir greita komunikacija, nuoširdžiu bendradarbiavimu, dalijasi inovatyviais dokumentų valdymo būdais. Jie lydi mus tvarumo kelyje. Be to, kaskart pradžiugina apčiuopiamais, tiksliai apskaičiuojamais draugystės rezultatais.   Daug skanėstų kepate ir jūs? „Biomotorai“ jau kuris laikas bendradarbiauja ne tik su įmonėmis, bet ir mezga dialogą su Lietuvos savivaldybėmis. Kviečiame pasidomėti naudoto aliejaus surinkimu savo regione.

„Biržų duonos“ ir „Biomotorų“ tvarumo burtai: iš naudoto kepimo aliejaus – žaliava biodyzelinui gaminti „Biržų duonos“ ir „Biomotorų“ tvarumo burtai: iš naudoto kepimo aliejaus – žaliava biodyzelinui gaminti „Biržų duonos“ ir „Biomotorų“ tvarumo burtai: iš naudoto kepimo aliejaus – žaliava biodyzelinui gaminti