Traškūs riešutai ir džiovinti vaisiai, naudojami įvairiems „Biržų duonos“ gaminiams, atkeliauja iš įvairių tiekėjų. Vieni jų – „Arimex“. Nesuklysime pasakydami, kad jie – kieti kaip riešutėliai. Lietuvos rinkoje buvę vieni pirmųjų riešutų tiekėjų, šiandien lyderiauja ne tik Baltijos, bet ir Šiaurės šalyse. Kadangi partnerių darbo stažas – beveik 30 metų, jie tikrai sukaupė, ką papasakoti. O įdomiausia, kad istorija susijusi ir su įveiktais iššūkiais, ir išskirtine atida produktų kokybei, tiekimo grandinei, sveikai visuomenės bei įmonės darbuotojų gyvensenai. Visus veiklos metus „Arimex“ stengiasi edukuoti ir rodyti tvaraus verslo pavyzdį.

Kaip pirkdavome riešutus prieš daugiau nei dvidešimt metų?

„Arimex“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Arnas Jurskis pasakoja, kad kai pradėjo savo veiklą, riešutai buvo išskirtinis produktas, kurio taip lengvai gauti negalėjai.

„Buvome pirmieji, atnešę ir kūrę riešutų vartojimo tradicijas Lietuvoje. Šiandien sunku įsivaizduoti, tačiau beveik prieš 3 dešimtmečius pirmosios „Arimex“ riešutų partijos į prekybos taškus atkeliaudavo milžiniško dydžio maišuose. Jie būdavo pastatomi tiesiog prekybos centre, o pirkėjai, norėdami jų įsigyti, turėdavo patys palypėti specialiai įrengtomis kopetėlėmis, kad pasiektų maišo viršų – riešutus semdavo semtuvėliu ir pildavo į maišelį. Tada karaliavo birūs riešutai – apie atskiras pakuotes ir joms taikomas technologijas niekas net negalvojo“, – pasakoja „Arimex“ įkūrėjas.

Iš kur atkeliaudavo tie milžiniški maišai riešutų?

Pirmiausia „Arimex“ pradėjo prekiauti pistacijų riešutais, kuriuos į Lietuvą atgabendavo iš Irano. Šiandien mūsų produkcija atkeliauja iš 32 pasaulio šalių, o vien riešutų rūšių skaičiuojame dešimtimis. Kadangi dažniausiai tai – tolimos šalys, kuriose yra visai kitos darbų sąlygos, principai ir kokybės standartai, partneriai atlieka tiekėjų socialinės atsakomybės vertinimą. Pagrindinis jo tikslas – nuodugniai susipažinti su tiekimo grandinės keliu.

„Visada prašome pateikti atsakingos veiklos įrodymus. Taip sužinome, kokiuose ūkiuose ir kokiomis sąlygomis produkcija užauginama, kuo gyvena tiekėjai ir jų darbuotojai, kaip produkcija atkeliauja iki mūsų ir pan. Jei matome tam tikras rizikas, bendradarbiauti atsisakome – taip esame ramūs, kad pirkdami produkciją prisidedame prie vietos gyventojų sąlygų gerinimo ir etiško verslo vystymo“, – verslo užkulisiais dalijasi A. Jurskis.

Siekis turėti kuo trumpesnę tiekimo grandinę kelia iššūkių, tačiau „Arimex“ vadovo manymu, bendravimas be tarpininkų – vienintelis kelias, padedantis užtikrinti kokybę ir tvarios veiklos sklaidą.

„Kai dirbi be tarpininkų, pats savo akimis matai, iš kokių gamyklų atkeliauja žaliava, kaip užtikrinamos higienos sąlygos. Ne kartą yra buvę, jog tiekėjai, norintys dirbti su mumis, įrodinėja, kokia puiki jų gamykla, o kai nuvykstame į vietą, pamatome, kad ten „garažėlio“ reikalai vyksta. Kokybė ir patikimumas – svarbiausias principas, kuriuo vadovaujamės kiekviename žingsnyje“, – sako įmonės savininkas.

Taigi jau trečius metus iš eilės mūsų partneriams yra suteikiamas BRCGS AA atitikties maisto saugos sertifikatas, įrodantis, jog tiekiama produkcija yra gaminama laikantis aukštų maisto saugos ir kokybės sistemų keliamų reikalavimų. A. Jurskis pasakoja, kad šis sertifikatas įpareigoja produkciją pirkti iš audituotų arba pasaulyje pripažintus GFSI sertifikatus turinčių tiekėjų.

„Tokių tiekėjų šiandien – daugiau nei 90 proc. Tai reiškia, kad juos reguliariai tikrina nepriklausomi auditoriai, jų darbo kokybei keliami aukščiausi reikalavimai“, – sako įmonės direktorius.

Ką reikia žinoti perkant riešutus, džiovintus vaisius?

Jurskis pasakoja, kad pasiūloje yra daug riešutų, bet dažnai nesusimąstome, ką perkame. Mat iš pažiūros vienodi riešutai smarkiai skiriasi savo skoniu ir kokybe, todėl būtina atkreipti dėmesį į kelis aspektus.

„Pirma, riešutų kokybę nusako žaliava – plika akimi mes nematome, kaip riešutai atkeliavo iki mūsų, todėl labai svarbu rinktis patikimus tiekėjus, rinkoje žinomus prekių ženklus, užtikrinančius, kad produkcija bus kokybiška. Antra, kokybiški riešutai neturėtų būti kartūs ar rūgštūs, jie neturi būti aplūžę ar sutrupėję. Trečia, reikia rinktis originalioje pakuotėje esančius produktus tik iš patikimų gamintojų, nes jų gaminys buvo tinkamai laikomas, taikomi specialūs sprendimai, padedantys išsaugoti visas vertingas riešutuose esančias medžiagas, apsaugoti juos nuo pelėsio ir oksidacijos. Pavyzdžiui, „Arimex“ pakuotėse sukuriama apsauginė atmosfera, bedeguonė aplinka – taip produktas ilgiau išlieka šviežias, neapkarsta ir šis sprendimas apsaugo nuo kenkėjų“, – riešutų kokybės vertinimo kriterijus įvardija A. Jurskis.

Inovacijos reikalauja kūrybiškumo

Prekiauti švariais, kokybiškais, be pridėtinio cukraus produktais – vis daugiau iššūkių kelianti užduotis. Su tuo sutinka daugelis maisto pramonėje dirbančių verslininkų.

„Arimex“ taip pat pripažįsta, kad tokių ekonominių ir geopolitinių iššūkių kontekste išlaikyti aukščiausią kokybę tampa vis sudėtingiau. Kita vertus, tokia situacija skatina dar kūrybiškiau žiūrėti į veiklą ir priimti pažangių sprendimų.

Pavyzdžiui, sprendimą produkcijoje visiškai atsisakyti pridėtinio cukraus „Arimex“ priėmė prieš dvejus metus. Dabar visi partnerių džiovinti vaisiai yra be jokio pridėtinio cukraus.

Aplinką tausojantys sprendimai

„Arimex“ produktų kelias į Lietuvą – ilgas ir sudėtingas. Partneriai pasakoja, kad jis prasideda kilmės šalyse, tęsiasi gamyboje, kurioje patikrinama 100 % atvykusių žaliavos partijų. Negana to, investuojama į moderniausias sandėliavimo patalpas, kuriuose produktai laikomi trumpai.

Taip pat nuo pat įmonės veiklos pradžios ypatingas dėmesys nukreiptas į energijos tausojimo sprendimus.

„Kol dauguma Lietuvos įmonių šiemet garsiai skundėsi dėl kylančių energetinių iššūkių, dėl laiku priimtų teisingų sprendimų mes tvarkomės žymiai lengviau“, – pasakoja A. Jurskis, – Pavyzdžiui, žaliąją elektros energiją perkame jau 7-erius metus, nuo pat šios galimybės atsiradimo rinkoje. Vykdome nulinės emisijos programą karšto vandens gamyboje, kur pasitelkiame kompresoriaus skleidžiamą šilumą – taip tausojame gamtą. Be to, technologiniai sprendimai mums leidžia sutaupyti 50 % dujų, nes gamybinių patalpų šildymui naudojame ir technologinę kepimo bei kompresoriaus šilumą. Daugiau nei 90% žaliavų iš uosto vežame geležinkelių transportu, o pervežimams iš kilmės šalių pasitelkiame jūrų transportą. Savo tiekimo grandinėje naudojame tik daugkartines paletes, kurių nereikia keisti kiekvieną kartą pristatant prekę. Šiuo metu vystome saulės elektrinių įrengimo projektą“, – vardija gamtai draugiškus sprendimus „Arimex“ direktorius.

Kūrybiško ir aktyvaus gyvenimo būdo idėja

Partneriai ne kartą pabrėžė, kad pagrindinė įmonės misija – motyvuoti visuomenę praktikuoti kokybišką ir aktyvų gyvenimo būdą.

„Siekiame savo pavyzdžiu padėti į sveiką gyvenseną žiūrėti ne kaip į sudėtingą tikslą, o kaip į kasdienius nedidelius įpročius, kuriuos įgundame daryti dėl savęs. Apie tai kalbame ir su partneriais, ir klientais, ir darbuotojais. Pavyzdžiui, jau antrus metus atkreipiame klientų dėmesį į sveiką užkandžiavimą ir už drauge pasiektus rezultatus klientų darbuotojams dovanojame metinę „Arimex“ užkandžių prenumeratą. Džiaugiamės, kad „Biržų duona“ itin entuziastingai prisijungė prie šios iniciatyvos“ , – džiaugiasi A. Jurskis.

Kieta kaip riešutėlis draugystė: „Arimex“ ir „Biržų duona“
Socialinė atsakomybė

„Arimex“ daug dėmesio skiria socialinių problemų sprendimui tiek žaliavos kilmės šalyse, tiek Lietuvoje. Pavyzdžiui, ne vienerius metus partneriai stengiasi pagerinti riešutų plantacijose dirbančių darbuotojų gyvenimo sąlygas.

„Nuo 2018 m. Vietnamo riešutų plantacijose, iš kur atkeliauja anakardžiai, pastatėme 15 namų. Medinių lentų būstai, kuriuose nebuvo užtikrintos net minimalios higienos sąlygos, įmonės lėšomis pakeisti į 63 kv. m. ploto namus su svarbiausiais patogumais.

Bolivijoje, San Chosė provincijoje (iš čia atkeliauja brazilinės bertoletijos), įsteigėme paramos fondą̨ ir drauge su organizacija „Sustainable Bolivia“ pastatėme geriamojo vandens bokštus, užtikrinančius geriamo vandens tiekimą. Tai padeda kovoti su rimtomis miestelio gyventojų sveikatos problemomis – mūsų pastangos gyvenimo kokybę pagerino maždaug 180 žmonių.

Jau daugiau nei 14 metų remiame organizaciją „Gelbėkit vaikus“ – esame vienintelis šios organizacijos partneris, be pertraukos prisidedantis prie gražesnio vaikų gyvenimo.

Praeitais metais įmonėje inicijavome darbuotojų savanorystės programą – po darbų vykome į Širvintų r. ir savo rankomis sutvarkėme vėjo perpučiamą namelį, kuriame po tėčio mirties su penkiais mažais anūkais gyvena močiutė. Tam skyrėme ir metų Kalėdinių dovanų biudžetą – šiandien namelyje nauji langai, apkaltas namo fasadas ir atlikti kiti būtini darbai, kad gyventi būtų šilčiau ir jaukiau. Darbus tęsiame ir šiemet“, – gerais užmojais dalijasi „Arimex“ direktorius.

Kieta kaip riešutėlis draugystė: „Arimex“ ir „Biržų duona“
„Arimex“ ir „Biržų duona“

Su „Arimex“ bendradarbiauti pradėjome 2003 metais. Iš jų perkame lazdynų, migdolų, anakardžių riešutus ir džiovintas slyvas. „Biržų duonos“ pirkimo vadovė Kristina Šernienė pasakoja, kad „Arimex“ produkcija – pačios aukščiausios kokybės.

„Riešutų ir džiovintų vaisių prekyboje „Arimex“ – labai stiprūs. Per tiek draugystės metų ne kartą įsitikinome, kad gauname aukščiausios kokybės produktus. Jie mūsų kepinius kilsteli dar vienu skonio laipteliu aukščiau. Žinoma, tų laiptelių yra ir daugiau – partnerių priimti gamtą tausojantys sprendimai, socialinė atsakomybė, įmonės vertybės kažkada padėjo apsispręsti dėl bendradarbiavimo, o dabar toks pavyzdys įkvepia stengtis ir patiems siekti to paties“, – sako K. Šernienė.

Svarbius partnerystės principus vardija ir „Arimex“.

„Biržų duonos“ įdirbis, atsakingas požiūris kokybės ir maisto saugos užtikrinimo, tvarios veiklos vystymo srityse turėjo svarbios įtakos. Be to, sėkmingai partnerystei labai svarbus sklandus bendradarbiavimas, tad džiaugiamės, jog dirbant su „Biržų duona“ visada lengva rasti bendrą kalbą, kompromisą, visada ieškome sprendimų, o ne problemų. Itin svarbus ir pasitikėjimas, kuris susiformuoja turint sąžiningą, nuoširdų santykį, kai abi šalys vienodai žvelgia į procesą, laikosi abipusių susitarimų bei įsipareigojimų“ , – džiaugiasi A. Jurskis.

Partneriai pasakoja, kad jiems svarbu, jog vadovautumėmės tomis pačiomis vertybėmis. Ne kartą komunikavome, jog šis aspektas toks pat reikšmingas ir mums, „Biržų duonai“. Todėl smagu papasakoti ir didžiuotis partnerių požiūriu bei pasiekimais. Juk kuo mūsų daugiau – tuo sėkmingesnė ir atsakingesnė taps visa mūsų verslo ir gyvenimo aplinka.