Biržų mieste, ežerų apsuptyje, įsitaisę pastatai, gatvės ligi šiol slepia daug neįmintų mįslių ir istorijų. Retai susimąstome, kad gatvėse, kurių grindinį gyventojai bei turistai mina kasdien, savo pėdsakus paliko ir garsūs Lietuvos kūrėjai: kompozitorius Vladas Jakubėnas, skulptorius Konstantinas Bogdanas, architektas Vytautas Brėdikis, kūrėjai Adolfas ir Jonas Mekai… Šie ir daugelis kitų žmonių ne tik garsino Biržų kraštą, bet ir tapo ligi šiol gyvu istorijų šaltiniu, iš kurio vietiniai semiasi idėjų savo svajonėms įgyvendinti.

Vienas tokių istorijų puoselėtojų yra mūsų, „Biržų duonos“, bičiulis „Tipas“. Nesuklysime sakydami, kad tai – ir žmogus, ir vieta, atgaivinanti ne tik kadaise Biržų mieste sklidusias istorijas, bet ir pasakojanti naujas. „Tipą“ galima sutikti „Biržų duonos“ kaimynystėje – Kęstučio g. 6. Ten – jo namai, įkurtas kokteilių baras. Čia jis ne tik „gyvena“, kuria, bet ir savaip formuoja maisto kultūrą Aukštaitijos regione, suburia lankytojus, verslus gastronominei pažinčiai.

 „Tipas“ pasakoja, kad idėja įkurti vietą, kur persipintų ne tik istorijos, bet ir būtų puoselėjama maisto, gėrimų kultūra, kirbėjo gana ilgai. „Mintis apie barą pradėjau megzti seniai, seniai, kai dar ėjau į mokyklą. Po truputį ėjau link to, kol priėjau. Iš pradžių viskas vyko iš poreikio, o vėliau iš pomėgio“, – pasakoja „Tipas“.

Ne paslaptis, kad įdomiausi, svarbiausi dialogai vyksta prie stalo: stabtelėjus, lėtai leidžiant savo jutimams nerti į skonių ir poskonių įvairovę, dalinantis mintimis, patirtimi su kitais žmonėmis. „Tipas“ pasakoja, kad jam svarbiausia yra bendrumas, dialogas, todėl ir bare laukiami visi, kurie mėgsta ragauti, bendrauti, suprasti.

Viskas, apie ką yra „Tipas“ – tai drąsių, inovatyvių ir atvirų žmonių darbo rezultatas. Patiekalų, gėrimų meniu padėjo sukurti specialistai iš visos Lietuvos. Pavyzdžiui, mylima „Tipo“ draugė Urtė Mikelevičiūtė sukūrė vyno meniu. Jos ranka veiklą lydi ligi šiol: rengiamos vyno degustacijos, kurių metu dalyviai pasikalba ne tik apie įvairius asmenybių tipus, bet ir tipiškus bei netipiškus vynus.

„Tipas“ pasakoja, kad nuolat ieško spalvingų charakterių. „Žmonės įkvepia. Mūsų kraštiečiai įkvepia ne tik mane, bet ir visą pasaulį. Kas jie, iš kur jie, dauguma žino. O kas nežino, mielai apie juos garsiai kalbėsiu ir priminsiu”. Tokia baro filosofija paskatino gėrimų meniu susieti su Biržų krašto rašytojais, poetais, kitais garsiais kūrėjais. Kiekvienas baro gėrimas – istorija, potyris, išliekantis atmintyje ilgam.

 „Tipas“ kviečia prisijungti kiekvieną Biržų kraštą mylintį verslą ir šioje erdvėje pasidalinti kuriama produkcija. Jis pasakoja, kad „asortimente, kiekviename patiekale yra ingredientas iš Biržų“.  Vienas tokių – „Biržų duonos“ duonelė. „Tipas“ negailėdamas malonaus žodžio, pasidalino, kad „kuriant duonos užkandį, ilgai ieškoti tinkamiausios duonelės nereikėjo. Įsitikinau, kad visi myli „Biržų Duoną“, ne tik aš!“.

Biržų krašto istorijų metamorfozės: „Biržų duona” ir „Tipas“
Biržų krašto istorijų metamorfozės: „Biržų duona” ir „Tipas“

Draugystė su įdomiais žmonėmis ir verslais „Biržų duoną“ įkvepia. Su „Tipu“ linksime galvomis, pritardami, kad mus vienija draugiška kaimynystė, požiūris į kokybę, naujoves, vertybes. Džiaugiamės, kad „Biržų duonos“ duonelė, kaip sako „Tipas“, tapo populiariausiu užkandžiu, „Rimtų pokalbių liudininku“. Mums gastronomija vienodai svarbi, juk tai – tikras bendrystės simbolis. Todėl ir stengiamės kurti tokią produkciją, kuri suteiktų mūsų klientams entuziazmo eksperimentuoti, paskatintų žmones susiburti ir pasinerti į gardžius atradimus kartu.

Baro lankytojai paprastai sutinka su „Tipo“ nuomone, kad gastronominės kelionės – pačios geriausios. „,Mažesnių miestelių gyventojams dar nėra įprasta ieškoti naujų skonių. Suprantama, pasirinkimas yra mažesnis, o poreikiai, vėlgi, priklauso nuo pasiūlos“ , –  svarsto mūsų draugas. Todėl jis Biržuose ir apsistojo, kad supažindintų, parodytų, jog ir mažesniuose miestuose neįprastais, bet puikiais skoniais, gastronomija gali gomurį pakutenti.

Plačiai atverta „Tipo“ širdis stengiasi pritraukti kuo daugiau svečių. Štai, neseniai gyvos muzikos garsais „Tipo“ erdvę pripildė grupė „Baltasis Kiras“. Mūsų bičiulis užsispyręs ir tikina, kad „kol visi mylimi atlikėjai nesugrojo, kol visos idėjos nebus įgyvendintos, tol nebus gana“.

Džiaugiamės šia draugyste ir linkime, kad vis daugiau žmonių ne tik susipažintų su šiuo išskirtiniu Biržų miesto „Tipu“, bet ir susibičiuliavę sukurtų bendrų istorijų, įsimintinų patirčių.

Biržų krašto istorijų metamorfozės: „Biržų duona” ir „Tipas“
Biržų krašto istorijų metamorfozės: „Biržų duona” ir „Tipas“