Pavasarį visuomet norisi atsinaujinti, kažką pasodinti, sukurti ką nors gražaus. Tuomet dažnai akis užkliūna už pakuočių – gal galima jas panaudoti antrą sykį? Iš tiesų daržininkai – itin sumanūs ir yra sugalvoję begalę idėjų kaip tai padaryti. Juk visiems yra matyta močiutės palangė nukrauta pomidorais, susodintais į grietinės indelius. Bet šį kartą pakalbėkime konkrečiai apie dėžučių ir kartono antrinį panaudojimą.

Pakeltų lysvių dugne - kartonas

Kartonas, kol yra sausas ir tvirtas – sukuria puikų barjerą, o einant laikui nuo drėgmės  natūraliai suyra ir jo nebelieka – tai didžiausias jo pliusas darže. Ši savybė itin pasitarnauja įrenginėjant pakeltas lysves. Lysvės dugną išklojus kartonu, dirvoje esančios piktžolės negali prasibrauti į naująją lysvę ir negavusios šviesos žūsta. O kartonas, atlikęs savo pagrindinę funkciją, susikompostuoja ir leidžia lysvėje augančių daržovių šaknims skverbtis gilyn į dirvą.

Dėžutes daržui reiktų rinktis nedengtas plastiko sluoksniu (jos įprastai yra rudo kartono, matinės, išorėje neturi slidaus sluoksnio). Jeigu dėžutė neblizga – viskas gerai. Kitas svarbus klausimas – spauda, esanti ant dėžutės. Dažai, kurie naudojami uždėti spaudai ant mūsų kartono dėžučių  – vandens pagrindo, jie nekenkia dirvožemiui.

Norint paruošti naują lysvę pirmiausia reikės išlankstyti dėžutes bei nuo jų pašalinti lipdukus ir lipnią juostą, jei tokių yra. Tuomet visą lysvės dugną jomis išklojame taip, kad kraštai persidengtų ir nelyktų nė vieno tarpelio. Jei piktžolių prieš pradedant buvo daug, galima kartoną dėti net 2 ar 3 sluoksniais.

Toliau krauname mulčio sluoksnį. Tai gali būti ir pernykščiai lapai, ir pjauta žolė, ir šiaudai ar kita organinė medžiaga. Mulčias einant laikui kompostuosis ir į dirvožemį išskirs naudingąsias medžiagas. Šis sluoksnis nėra būtinas, bet jeigu turite jam galėsite sunaudoti įvairias sodo atliekas ir nereiks laukti, kol jos suirs komposto dėžėje.

Paskutinis sluoksnis – juodžemis ir kompostinė žemė. Štai ir turime pakeltą lysvę, į kurią galime pradėti sėją!

Prikelki dėžutes antram gyvenimui savo darže 🌱
Ekologiškas piktžolių naikinimo metodas

Kartonas gali tapti puikia ir draugiškesne aplingai cheminių herbicidų alternatyva. Jo sukuriamas barjeras gali būti panaudotas ne tik pakeltose lysvėse, bet ir bet kurioje kitoje daržo ar sodo vietoje.

Norimą išvalyti vietą tereikia uždengti kartonu (vėlgi, sudėlioti be jokių tarpelių) ir gerai jį prispausti, pavyzdžiui, sunkiais akmenimis. Procesas nėra trumpas – prireiks kelių mėnesių, tad labai gerai tai padaryti rudenį, kad pavasarį jau būtų galima džiaugtis tvarkingesniu darželiu.

 

Svarbi medžiaga kompostui

Kompostui susidaryti reikalingi du pagrindiniai mikroelementai – azotas ir anglis. Paprastai tariant, azotas yra randamas „žaliose“ atliekose, tai nupjauta žolė, augalų lapai, maisto atliekos ir pan. Tuo tarpu anglies daugiau yra vadinamose „rudose“ atliekose: rudeniniuose lapuose, šakelėse ir žievėse, šiauduose. Kad gerai vyktų kompostavimosi procesai, reikia ir tokių, ir tokių medžiagų. Bet ką daryti vasarą, kai viskas žaliuoja ir „rudų“ atliekų beveik nėra? Čia į pagalbą ateina kartonas – tik prieš dedant jį į komposto dėžę, pirmiausia suplėšyki į mažesnius gabalėlius.

„Rudųjų“ atliekų trūkumą gali parodyti ir prastas komposto kvapas – vienos pačios „žalios“ atliekos greitai pradeda pūti, o ne kompostuotis. Suplėšytas ir į kompostą įmaišytas kartonas padės greitai ištaisyti situaciją.

Komposto procesams greičiau vykti padeda drėgmė, tad nepamirški komposto kartas nuo karto palaistyti ar tiesiog laikyti uždengto.

Pasiruoški daržo sezonui

Idėjų, kaip darže panaudoti kartoną jau turi. O kaip su pačiomis dėžutėmis? Jeigu projektui pritrūkai kartono, užsuki į Biržų duonos krautuvę ar Sucré kepinių namus – mielai pasidalinsime 😊📦